Cehenneme girip yanmayacak insanlar? / Kerem Önder
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

Cehenneme girip yanmayacak insanlar? / Kerem Önder

Câbir (radıyallahü anh)’den rivayet edildiğine göre, ona bu ayetten sorulmuş, o da şöyle demiştir:

“Ben Allah’ın resulünü şöyle derken işittim: “Vürûd girmektir, iyi-kötü herkes o cehenneme girecektir. Cehennem mü’minlere bir serinlik ve esenlik olacaktır. Hatta insanlar onun serinliğinden ötürü ürperip feryâd edeceklerdir” Bu görüşü benimseyenler şöyle derler: ”

Mü’minler cehenneme, kesin olarak hiçbir korku ve zarara uğramaksızın, hatta gıbta ve sevinç ile gireceklerdir. Çünkü Cenâb-ı Allah “O en büyük korku bunları asla tasaya düşürmez” (Enbiya, 103) buyurmuştur. Bir de âhiret mükafaat yurdu olup, teklif yurdu değildir. Gam ve hüzün ancak teklif yurdunda söz konusudur. Yine Hazret-i Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem)’dan gelen sahih bir hadiste:

“Melekler kabirde, mükafat ehli kimseleri cennette müjdeler. Öyle ki o kimse cennetteki yerini görür ve öğrenir” Benzeri Buhari, Rikak,51 buyurulmuştur. Ölüm anındaki muayene (her şeyi görme) hali hakkındaki söz de böyledir. Binâenaleyh kendi halleri hakkında şüpheli olarak onların kıyamete gelmeleri nasıl düşünülür? Bu haller, ancak cehennemliklere tesir eder. Çünkü onlar cehennemlik ve ikâb ehli olduklarını bilmemektedirler.
İyi – Kötü herkes Cehenneme girecek!

Cehenneme girip yanmayacak insanlar? / Kerem Önder

Web / https://keremonder.com
Facebook / http://www.facebook.com/kereminden
Instagram / http://www.instagram.com/kerem_onder
Twitter / http://twitter.com/keremonder1
Podcast / https://anchor.fm/keremonder

din,ilim,fıkıh,dini videolar,sohbet,sohbetler,dini sohbetler,kerem önder,kerem önder resmi,kerem önder hoca,tefsir,Allah,ilim
yayma,ihramcızade,ihramcızade ilim yayma,