“Hadis izahları” kategorisindeki derslerin mahiyeti
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

“Hadis izahları” kategorisindeki derslerin mahiyeti

Sevgili kardeşlerim, Ehl-i Sünnet İnancı sitemize, yeni bir bölüm açtık. Bu bölümde, hadis inkârcılarının tenkit ettiği hadislerin, doğru manalarını izah edip, inşallah onların fitnesine, bir set çekeceğiz.
Hadis inkârcıları şöyle bir yol takip ediyorlar:
Zahiri manası akla uygun gözükmeyen hadisleri, bilhassa müteşabih hadisleri gösterip; “Böyle şey olur mu, bu hadis olabilir mi?” diyorlar. Bununla da hadislere olan itimadı sarsmak, hatta yok etmek istiyorlar.
İşte bu bölümdeki derslerimizle, onların bu fitnesini neticesiz bırakacak ve onların tenkit ettiği hadislerin, hakiki manalarını izah edeceğiz. Bu dersleri seyrettiğinizde, hadis inkârcılarının, nasıl bir cehalet içinde olduğunu ve hadislerde ne büyük hikmetlerin gizlendiğini, kati bir surette göreceksiniz.
Hem bu derslerle şunu da göstermek istiyoruz:
Manası aklımıza uygun düşmeyen bir hadis hakkında, “Bu hadis değildir.” gibi bir söz söylemek, ne büyük bir hata ve ne büyük bir cehalettir. Bir hadisin sahih olup olmadığına; aklımız değil, vehmimiz değil, hadis alimleri karar verir. Onların sahih kabul ettiğini, biz de sahih kabul ederiz. Hadisin gerçek manasını da onların izahlarından öğreniriz. Şimdiki cahillerin yaptığını yapıp, aklımıza uygun gelmeyen hadisleri inkâr etmek, kişiye günah olarak yeter.
Bu dersimizde, sizlerle bir hasbihal yaptık ve sitemize bu bölümün açılmasındaki hikmeti, kısaca anlattık. Bundan sonraki dersle, hadislerin izahına başlıyoruz. Her dersimizde, bir hadisin manasını tahlil edeceğiz.
Sizden ricamız şu:
Bu derslerin yayılması hususunda, bize yardım edin. Unutmayın, Efendimiz (asm)’ın hadislerine sahip çıkar ve o hadisler hakkındaki şüpheyi izale etmeye çalışırsak, inşallah yarın mahşer günü, o hadislerin sahibi olan Zat (asm) da, bize sahip çıkar ve Allah’ın izniyle bize şefaat eder. Dolayısıyla bu yolda ne kadar çalışsak azdır.
Bu dersi burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde, “Mümin bir mideye içer, kâfir ise yedi mideye içer.” hadisinin manasını izah edeceğiz. O derste görüşünceye kadar, Allah’a emanet olun…

Sorularla İslamiyet – Cevaplanmadık Soru Kalmasın!
╚►Hergün dinimizle alakalı yeni bir video izlemek için kanalımızı takip edin.
╚►İslamiyetle alakalı sorunuz varsa hemen aşağıdaki linke tıklayarak, sitemizin ana sayfasındaki soru arama motorunu kullanabilirsiniz.
╚►http://www.sorularlaislamiyet.com/
╚►http://www.facebook.com/sorularlaislamiyetcom
#sorularlaislamiyet