Helal Gıda 8: Midenin Kabul Etmeyeceği Katkı E120 Karmin – Mustafa Meral Hoca Efendi
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

Helal Gıda 8: Midenin Kabul Etmeyeceği Katkı E120 Karmin – Mustafa Meral Hoca Efendi

Mustafa Meral Hoca Efendi’nin hazırlayıp sunduğu “Helâl Gıda Sohbetleri” programında bu hafta gıda katkı maddeleriyle ilgili açıklamalara devam ediliyor ve bazı gıdaların içeriğinde yer alan ve E120 koduyla tanımlanan karmin boyasının, tüketimi câiz olmayan koşineal böceğinden elde edildiği gerçeği gündeme getiriliyor.

Sohbetin girişinde, gıda katkı maddelerinin ilk kullanım amacı ve daha sonra nasıl yaygınlaştığına dair bilgiler aktarılıyor. Gıdaların renklendirilmesinde kullanılan ve E120 koduyla tanımlanan karmin boyasının yer aldığı besinlerden örnekler zikredildikten sonra, boyanın elde ediliş yöntemi kaydediliyor. Haşerat cinsinin yenilip yenilemeyeceğine ilişkin fıkhî açıklamaların ardından, bu konuda dikkat etmemiz gereken hususlar aktarılıyor. Dinen temiz kabul edilmeyen maddelerin güzel bir görünüm verilen rengarenk besinlerle sunumunun arkasındaki gerçekler ifade edilerek E120 katkısı sebebiyle binlerce böcek yemiş olabileceğimiz gerçeğine dikkat çekiliyor. Sohbet, bu kadar kirlilik ve şüphenin yaygınlaştığı dünyada Müslümanların nasıl hareket etmesi gerektiğine dair çözüm önerileriyle son buluyor.

İsmailağa NET tarafından hazırlanan video kesitlerini paylaşarak sohbetlerin daha geniş kitlelere ulaşmasına vesile olabilirsiniz.

İSMAİLAĞA NET | Yolumuz Sohbet

Portal: https://www.ismailaga.net/
E-posta: soru@ismailaga.net
Facebook-Twitter-Instagram: @ismailaganet
Telefon: 0850 811 7777

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ve portalimize üye olarak yeni video, ders ve sohbetlerden anında haberdar olabilirsiniz.