#Kur’an #Ayetlerinin #Efendisidir: “#Ayetel #Kürsi” Bakara Suresi Ayet 255
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

#Kur’an #Ayetlerinin #Efendisidir: “#Ayetel #Kürsi” Bakara Suresi Ayet 255

Ayetel Kürsi ile İlgili Hadisler

– Hz. Muhammed (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Her şeyin bir şerefi var. Kur’an-ı Kerim’in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir: “Ayetel Kürsi”. (Tirmizi, Kütüb-i Sitte)

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: ”Yatağına geldiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku, kesinlikle ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.”

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder.”

– Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Sen Ayetel Kürsi’den neredesin? O herhangi bir yemek yahut katık üzerine okunursa mutlaka Allah. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.”

– Hz. Peygamber (S.a.v.) , Übey b. Kâ‘b’a “Allah’ın kitabından hangi ayet en büyüğüdür” diye sorup “Ayetel Kürsi’dir” cevabını alınca onu tebrik etmiştir. (Müslim, Müsâfirîn)

– Evinde, Fatiha ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan ziyan veremez. Nazar değmez. (Deylemi)

– Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi’yi okuyanın Cennete girmesi için hiç bir engel yoktur. (Nesai)

– Ayetel Kürsi ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp daima çıkar. (Hakim)

– “Cibril bana geldi. Cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor. Yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku. Yani yatmadan önce Ayetel Kürsi’yi oku.”

– “Uyurken Ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”

-Peygamber Efendimiz (S.a.v.) Bakara Suresi’nin sonunu (Amener Rasulü) ve Ayetel Kürsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)

“Adamın teki Hz. Peygamber’e gelip,

‘Kur’an’ın en faziletli âyeti hangisidir?’ diye sordu. Resulullah (as.) şöyle buyurdu:

Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm… ” (Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

“Kim farz olan her namazın sonunda Âyetü’l-kürsi okursa, ondan sonraki namaza kadar mahfuz kalır.” (Bu hadis nedeni ile her farz namazdan sonra Âyetü’l-kürsi okunur.)
Kuran’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Âyetü’l-kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır.

Ayetel kürsi suresinin faziletleri nelerdir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ayetel kürsi isminden de anlaşılacağı üzere korunma ayeti anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının nedenleri çoktur. Zira bu ayetin faziletleri çok yüksektir. Bakara suresinde geçen bu ayet hakkında geniş bilgiyi Ayetel Kürsi Duası başlıklı konuda bulabilirsiniz. Şimdi bu büyük ayeti kerimenin faziletlerini hadis i şerifler ile izah etmeye çalışalım.

” Bir kimse Hazreti Peygamberin yanına gelerek, Kuran’ın en faziletli ayetinin hangi ayet olduğunu sorar. Efendimiz ise cevaben şöyle buyurur:

Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm… ” (Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

Bu hadis i şeriften de anlaşılacağı üzere Efendimiz bu hadisinde Ayetel Kürsiden bahsetmektedir. Başka bir hadiste ise şöyle yer almaktadır.

“Kuran’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Âyetü’l-kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. ” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Bir diğer hadis i şerifte ise şöyle buyurmuştur:

“Âyetü’l-kürsî Kur’ân âyetlerinin şahıdır.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Ayetel Kürsinin faziletini açıklamaya bu hadis i şerif kafidir. Düşünün bu ayet ayetlerin şahı olarak değerlendiriliyor. Kuran ı kerimin her ayetinin fazileti ne yerlere ne göklere sığmazken bir ayetin tüm ayetlerin şahı olması ne büyük bir fazilettir. Yüce Mevla’mızın dahi bu ayeti kerimeye ne kadar önem ve fazilet verdiğini şu hadis i şeriften açık bir şekilde anlayabiliriz.

Bir kimse evinden bir yere yola çıkarken Ayet-el Kûrsiyi okursa, Hak Teala yetmiş Meleğe emir verir, o kimse evine geri gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.( Kütüb-i Sitte)

Dolayısı ile ayetel kürsi duasının okunmasında büyük faziletler vardır. Bu ayetin anlamı da bilinmelidir. Zira bu ayeti kerimenin anlamanı bilir isek aslında faziletinin neden bu kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ayetel kürsi duasının faziletleri hakkında bir hadis i şerife daha yer vererek konuyu sonlandıralım.

“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.” ( Kütüb-i Sitte)

Kur’an-ı Kerim’in en güçlü ayetlerinden olması ve tevhid düşüncesinin en sağlam halini ortaya koyan Ayet-el Kürsi içinde barındırdığı sırlar nedeniyle Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından çeşitli nedenlerle dile getirilmiştir. İndiği günden bu yana sık sık okunması ve üzerinde düşünülmesi tavsiye edilen Ayet-el Kürsi büyük bir duadır. Hadisi şeriflerde Ayet-el Kürsi şu şekillerde geçmektedir:

‘’Ayet-el Kürsi Kur’an ayetlerinin şahı, en yücesidir.’’(1)
‘’Kur’an-ı Kerim’in en faziletlisi Ayet-el Kürsi’dir, bu ayeti kerime nerede okunursa şeytan oradan kaçar.’’(2)