MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

dua kapısı,dua,duası,miraç,kandilinde,hangi,ibadetler,yapılmalı,miraç kandilinde neler yapılır,miraç kandilinde yapılacak ibadetler,miraç kandilinde kılınacak namaz,miraç kandilinde oruç tutmak,miraç kandilinde okunacak dualar,miraç kandilinde çekilecek tesbihler,miraç kandilinde hangi namaz kılınır,miraç kandilinde hangi ibadetler yapılır,miraç kandilinde kaç rekat namaz kılınır,miraç kandilinde ne yapmalıyız,miraç kandilinde yapılan ibadetler,miraç kandili ne zaman
MİRAÇ KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?
Miraç Gecesi: Receb ayinin 27.nci gecesidir. Yatsi namazindan sonra 12 rek’at namaz kilinir. 2 rek’atte bir selâm verilir. Her rek’atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 10 Ihlâs-i Serîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa”Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunur.
10 gün 100 defa “Sübhanallahü hayyül Kayyum”
10 gün 100 defa “Sübhanallahü ehadüs Samed”
10 gün 100 defa “Sübhanallahü gafurur Rahiym” zikirlerini yapmak müstehaptir.

Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.
Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.