Neden kadının 4 kocası olamıyor? / Kerem Önder
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

Neden kadının 4 kocası olamıyor? / Kerem Önder

Soru-Cevap

Kadınlar neden 4 erkekle evlenemez? / Kerem Önder

Soru:
Bir erkeğin 4 eşi olabiliyor da bir kadının neden 4 kocası olamıyor?

Cevap:
Son peygamber Muhammed Aleyhisselam şöyle buyurdu: “Evleniniz! Zira ben (Kıyamet günü diğer ümmetlere karşı) çokluğunuzla iftihar edeceğim.” [Hadis-i şerif, Kütüb-i Sitte, 6536] Bir kadın, birden fazla erkekle evli olsa; diyelim ki 4 tane kocası olsa, bu kadın bir sene içerisinde bir kez hamile kalır, bir kez çocuk doğurur. Bir erkek, 4 eşi olsa senede dört tane çocuk sahibi olabilir. Kadın 4 erkeğin hanımı olsa bir çocuk sahibi olabiliyor, erkek 4 kadın aldığı zaman dört tane çocuk sahibi olabiliyor, aynı sene içerisinde.

Bu işin bir boyutu. Diğer bir boyutu; fıtrata aykırıdır. Çocuğun kimden olduğunun belli olması durumu, ikinci erkeğin asla başka bir erkeği kabul etmemesi durumu, kan çıkması-cinayet çıkması durumu; erkeklerdeki kıskançlık kadınlardakinden çok daha fazladır. Asla ortak kabul etmezler. İnsan fıtratına aykırı olduğu için bir kadının birden fazla kocası olamaz. Ne dünyada ne de cennette.

İlaveten, çok eşlilik meselesine gelince; bu bir emir değil bir ruhsattır. Bugün dünyadaki 100 Müslüman erkeğin 98’i tek eşlidir. Sadece %2’si çok eşliliği kabul etmiştir. Neden peki böyle bir ruhsat varken Müslüman erkekler böyle bir yükün altına girmiyor? Çünkü ağır bir sorumluluktur, ağır bir yüktür. ALLAH-ü Teala bu ruhsatı bize göstermiş olmasına rağmen Kur’an’da: “…Haksızlık etmekten korkarsanız tek kadın veya mülkiyetinizde bulunan câriye ile yetinin; bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.” (Nisa 3) diyerek yolumuzu kapatmıştır. En güzelinin tek eşli olmak olduğunu bize bildirmiştir.

Web / https://keremonder.com
Facebook / http://www.facebook.com/kereminden
Instagram / http://www.instagram.com/kerem_onder
Twitter / http://twitter.com/keremonder1
Podcast / https://anchor.fm/keremonder

kerem önder soru cevap,kerem önder fetva,kerem önder çok eşlilik,kerem önder kadının 4 kocası neden,kızlar 4 erkekle evlenebilir mi,erkek çok eşli kadın neden değil,kadınlar 4 erkekle evlenebilir mi,4 erkekle evlenmek,4 kadınla evlenmek,kadın neden 4 erkekle evlenemez,kadınların birden fazla erkekle evlenmesi mı,kerem önder erkekler 4 kadınla evlenebilir mi,islamda neden 1 erkek 4 kadınla evlenebilir,erkekler 4 eş alabilir kadınlar alamaz,