Çoban Çantası Faydaları – İbrahim Saraçoğlu
Loading advertisement...
Preload Image
Up next

Video title

Cancel

Çoban Çantası Faydaları – İbrahim Saraçoğlu

Çoban Çantası Faydaları – İbrahim Saraçoğlu

Çobançantası denilmesinin nedeni kapsülünün üçgen şeklinde olup çobanların çantasına benzemesinden kaynaklanır. İngilizcesi “purse shepherd”; purse: çanta, shepherd: çoban anlamına gelir. Bir yıl içerisinde 6-7 defa tohum döker, bu da onun ne kadar hızlı üreyebildiğini gösterir. Bu özelliğinden dolayı araştırma amaçlı deneyler yapılabilir. Çobançantası ocak ayından aralık ayına kadar çiçek açar ve tohum döker. Kış ayları sert geçmeyen bölge topraklarında yetişen çobançantası dört mevsim sürekli çiçek açar ve tohum döker. Çiçekleri, hermafrodit olduğundan hem erkek hem de dişi organlarını bulundurduğu için kendi kendini döller.

Kuşlar tohumlarına büyük ilgi duyarlar. Oldukça besleyicidir. Çobançantasının tohumları durgun sulara atıldığında sivrisinekleri cezbederler, yapışkan olduklarından sinek yapışıp kalır ve yaşamı son bulur. Toprak üzerindeki tohumları ise, sinek larvaları için toksik etkilidir. Proteaz enzimi içerdiklerinden larvaların protein yapısını bozarak yok edilmelerini sağlar. Yarım kilo çobançantası tohumu 10 milyon sivrisinek larvasını yok edebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı ona etobur diyenlerde var.

Çiçek açmazdan önce taze yaprakları salatada tere veya lahana yerine kullanılır. C-vitamini eksikliğinin neden olduğu skorbüt rahatsızlığına karşı kullanılır. 100 gram çobançantasının yeşil taze yaprakları 300 mg’ın üzerinde C-vitamini içerir. Çiçekleri ve tohumları çiğ veya pişirilerek tüketilir. Tohumlarının hafif baharatımsı tadından dolayı çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Tohumlarının %35 i yağdır. Ekstrakte edilerek yenilebilir yağ elde edilir. Kökleri ise taze veya kurutulmuş olarak zencefil yerine kullanılır. Çok yönlü kullanılabilen çobançantasının tohumdan yemeklik yağ veya baharat elde edilirken kökleri, yaprakları ve çiçekleri de tüketilebilmektedir.

Çobançantası aynı zamanda demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum deposudur. B grubu vitaminleri de yeterli düzeyde içerir.

mg /100 g çobançantasında;

Demir 41
Fosfor 729
Potasyum 3 939
Kalsiyum 1 763
Vit-B1 (tiamin) 2,12
Niacin 3,4
Vit-B2 (riboflavin) 1,44

Regl Dönemi

Miyoma bağlı sık sık ara kanama geçiren bayanlar çoğu zaman ameliyat olmak zorunda kalabiliyorlar, ya miyom alınıyor ya da rahmin tamamı alınmak zorunda kalıyor. Ara kanamaların neticesinde de fazla olduğu takdirde, anemi (kansızlık) kolayca gelişebilmektedir.

Çobançantası bitkisinde bulunan bursik asit kanamayı durduran en önemli etken maddedir. Miyoma bağlı kanamaların durdurulmasında sulfanilik asit ise primer etkilidir. Regl dönemlerini (mens) yoğun kanamalı geçiren bayanlar için de nasıl bir deva olduğunu kullananlar çok iyi bilir.

Adonitol, diğer adıyla rubitol hücre membranının stabilitesinde çok güçlüdür. Soğuktan olumsuz etkilenen çok insan tanıdım, soğuğa karşı deri hassasiyeti olanlar veya soğuğa bağlı olarak gelişen periferik-nöropati ağrılarına karşı da iyi bir çözümdür. Bitkinin hemen hemen her bölümünde bulunan thiocyanic asit’in etkisini ve medyatorik olarak da yine içeriğinde bulunan bursine (N,N,N-Trimethyl-N-(2-hydroxyethyl) ve diosmin etken maddeleri göz ardı edilmemelidir.

Hemoroid (basur) Şikayetlerinde:

Çobançantası (Capsella bursa-pastoris), hemoroid şikâyetlerine karşı araştırdığım tüm bitkiler içerisinde en etkili olanıdır. Günde bir kez çayını içmek yeterli olacaktır. Protocatechuic asit primer etki gösterir ise de tek başına monoral olarak kullanıldığında sonuç almak mümkün değildir. Çobançantası bitkisinin doğru türünün kullanılıyor olma şartı en önemli noktadır. Rubella türü etkisi bu anlamda yok denecek kadar azdır. Doğru türü ise bursa-pastoris’dir.

Çobançantası hem vasokonstriktör hem de vasodilatif etki gösterir ise de, vasokonstriktör etkisi çok daha baskındır. Bu özelliğinin baskın olmasından dolayı hemeroid üzerinde etkisi daha baskındır.

Videomuz genel olarak şu konularla ilgilidir;
çoban çantası faydaları ve zararları,çoban çantası yan etkileri,çoban çantası çayı kullananlar,çoban çantası kullananların yorumları